Site Loader

 

Na rynku dostępnych jest mnóstwo wariantów ubezpieczeń autocasco (AC) i odpowiedzialności cywilnej (OC). Szczególnie w zakresie ubezpieczeń dobrowolnych, czyli AC klient ma możliwość wyboru wielu wariantów i pakietów dodatkowych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy. Jakie warianty są tak naprawdę CI potrzebne.

Jednym z pierwszych pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć to jak chcemy naprawiać swój samochód w sytuacji gdy będziemy sprawcą zdarzenia drogowego. Tutaj zazwyczaj ubezpieczyciele stosują podział na naprawy gotówkowe i bezgotówkowe.

W tym pierwszym wariancie, w przypadku wystąpienia szkody rzeczoznawca firmy ubezpieczeniowej ocenia zaistniałą szkodę. Na podstawie przeprowadzonych oględzin pojazdu dokonuje on wyceny szkody. Wycena prowadzona jest na podstawie oficjalnych cenników części zamiennych oraz szacunkowych kosztów robocizny. W przypadku, gdy szkoda była rozległa i część uszkodzeń nie jest widoczna bez rozbierania pojazdu rzeczoznawca może powtórzyć swoje oględziny w trakcie naprawy prowadzonej przez wariant blacharski lub mechaniczny.

Polisy przewidujące rozliczanie się z ubezpieczycielem na podstawie kosztorysu są najczęściej wariantami najtańszymi. Likwidacja szkody i naprawa uszkodzonego samochodu są w tym wypadku najbardziej czasochłonne dla nabywcy ubezpieczenia.

Zdecydowanie łatwiej jest  przypadku wszystkich wariantów bezgotówkowych. W tym przypadku firma ubezpieczeniowa kontaktuje się bezpośrednio z warsztatem naprawiającym samochód. Wszelkie formalności mogą być załatwione bez udziału klienta.  

To najwygodniejsza forma ubezpieczenia, jedna jednocześnie oczywiście najdroższa. Jednak również w tym wypadku firmy ubezpieczeniowe stosują kilka wariantów, które w istotny sposób mogą wpływać na końcową cenę polisy AC.

Najdroższym wariantem będzie oczywiście wariant naprawy w autoryzowanym serwisie danej marki, z użyciem tylko oryginalnych części bez potrącania amortyzacji. Autoryzowany serwis i oryginalne części to pojęcia w miarę oczywiste ale czym jest amortyzacja. Jest to utrata wartości części. Wypadkowi uległ 5 letni samochód. Do naprawy warsztat używa nowych a nie 5 letnich części zamiennych. W związku z tym może okazać się, że po takiej naprawie samochód będzie w lepszym stanie technicznym niż przed wypadkiem. W przypadku ubezpieczeń, w którym kupujący zgadza się na potrącanie amortyzacji może okazać się, że wysokość odszkodowania nie pokryje wszystkich kosztów naprawy samochodu i właściciel będzie zmuszony dopłacić z własnej kieszeni. Może to być bardzo nieprzyjemne zaskoczenie. Jest to szczególnie istotne w przypadku kupowania polis dla starszych samochodów, kiedy współczynnik amortyzacji jest szczególnie wysoki i dopłata przy naprawie może stanowić sporą część kosztów naprawy.

Inne warianty w przypadku naprawy bezgotówkowej dotyczą przede wszystkim rodzaju części zamiennych używanych do naprawy i rodzaju warsztatu dokonującego naprawy. W przypadku części zamiennych możemy wybierać spośród oryginalnych bądź zamienników. Natomiast w przypadku warsztatów najczęściej do wyboru autoryzowany serwis danej marki albo serwis partnerski firmy ubezpieczeniowej.

Jak widać sam wariant likwidacji szkody może mieć ogromny wpływ na cenę samego ubezpieczenia Wybór wariantu zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz  budżetu jakim dysponujemy na ubezpieczenie. Przy wyborze powinniśmy wziąć pod uwagę również, model posiadanego samochodu. W przypadku samochodów popularnych, do których bez problemu możemy kupić alternatywne części zamienne w cenie dużo niższej niż oferuje ASO możemy rozważyć nawet wariant oparty o kosztorys rzeczoznawcy. W przypadku nowych, drogich samochodów preferowany powinien być wariant z naprawą w ASO. Taka naprawa bowiem powoduje najmniejszą utratę wartości dla samochodu powypadkowego. Podobnie w przypadku samochodów rzadkich marek lub w nietypowych np. limitowanych wersjach. W takim przypadku warto zdecydować się na droższy wariant ubezpieczenia, żeby nie mieć problemu z likwidacją szkody.

Więcej o innych wariantach ubezpieczenia przeczytacie w kolejnych artykułach.

 

Post Author: admin